STOPITE V KONTAKT Z NAMi!

Uporabite lahko obrazec na desni, pišete nam lahko na info@gartner-a.com ali pa nas pokličite na eno izmed telefonskih številk:

Jernej Gartner / 041 834 696
Brigita Gartner / 041 283 453

Najlepša hvala!
 

13 Brnčičeva ulica
Ljubljana - Črnuče, Ljubljana, 1231
Slovenia

+38641834696

Arhitekturno projektiranje javnih in privatnih objektov vseh velikosti s poudarkom na farmacevtski industriji in visokokakovostnih večstanovanjskih objektov in hiš, notranje opreme in poslovnih prostorov.

Obisk pohištvenega sejma v Milanu

Novice

Novo v našem biroju

Obisk pohištvenega sejma v Milanu

Urška Gregorič

Piazza del Duomo; vir: Creative Commons, avtor: Steffen Schmitz

V aprilu smo za tri dni obiskali milanski pohištveni sejem - Salone Internazionale del Mobile di Milano 2023, ki je največji tovrstni sejem na svetu. Na njem tekom šestih dni v raznovrstnih paviljonih razstavljajo proizvajalci pohištva in sorodnih produktov ter ob tej priložnosti predstavijo tudi svoje najnovejše izdelke.

Imeli smo možnost preizkusiti in si od blizu ogledati marsikakšen kos pohištva, ki ga sicer pogosto videvamo le na fotografijah, zato je bila to prvovrstna priložnost preveriti najsodobnejše smernice oblikovanja tudi v praksi.

EUROLUCE

Na vsaki dve leti pohištveni sejem spremlja tudi bienale Euroluce - sejem luči, kjer smo si ogledali najnovejše inovacije in trende v notranji, zunanji in dekorativni razsvetljavi prostorov. Od najmanjših, splošnih luči, pa do največjih monumentalnih lestencev ali zunanjih luči ter od enostavnih, minimalističnih do izjemno dekorativnih in umetniških unikatnih kosov.

TRAJNOSTNO OBLIKOVANJE

Marsikakšno podjetje, ki je na sejmu predstavilo svoje nove linije produktov, išče z željo po “zeleni prihodnosti” tudi zanimive, inovativne odgovore za bolj trajnostno oblikovanje pohištvenih kosov. Predvsem se je to kazalo v iskanju in uporabi čim bolj trajnostnih materialov, kot so npr. les, pluta, papir in pa raznovrstni materiali s čim večjim deležem recikliranih snovi. Hkrati so pogosto opozarjali tudi na pomembnost lokalne izdelave in tako nižjih emisij za transport.

Celotno področje ima seveda še dolgo pot do zares trajnostnega oblikovanja - obstajajo posamezni produkti ali celo določena podjetja, kjer je okoljski vidik eden izmed primarnih tem, a zagotovo je tu še veliko prostora za napredek.

Shigeru Ban; vir: Creative Commons, avtor: 準建築人手札網站

PREDAVANJA

V okviru sejma so v živo potekala tudi predavanja različnih ikon s področja oblikovanja. Naj izpostavimo mogoče predavanje japonskega arhitekta in Pritzkerjevega nagrajenca; Shigeru Ban je predaval o svojih pogledih in izkušnjah z uporabo novih, trajnostnih materialov v gradnji na inovativne načine. Materialov, kot so les, papir ali pa celo reciklirane gajbice piva.

Aspen Art Museum, Shigeru Ban; vir: Creative Commons

Velik poudarek je dal tudi na svoje humanitarno delo in kako kot arhitekt lahko pripomore skupinam v stiskah - ljudem in skupnostim, kjer so izgubili domove in javne objekte zaradi hudih potresov, vojn ali drugih kriz ter kako tudi pri teh projektih vztrajno išče čim bolj racionalne rešitve s trajnostno naravnanostjo tako v družbenem smislu kot tudi pri uporabi materialov. Zares zanimiv človek z obsežnim opusom del, ki so nam lahko vsem za zgled.